به وب سایت شرکت بازرسی مهندسی آراد خوش آمدید ۴۰۶۶۳۳۶۲ (۰۲۱) info@aradco.ir

سوالات متداول

1- چگونه می توانیم وارد سامانه استانداردسازی مراکز تفریحی (ISAD) شد؟

پاسخ: از طریق پورتابل سازمان ملی استاندارد ایران به آدرس http://isiri.gov.ir و انتخاب سامانه نظارت بروسایل تفریحی از قسمت سامانه ها و همچنین با وارد نمودن آدرس http://isad.isiri.gov.ir مستقیماً می توان وارد صفحه اول سامانه استانداردسازی مراکز تفریحی شد.

2- چگونه می توان مشخصات خود را بعنوان مالک/ بهره بردار در سامانه استانداردسازی وسایل تفریحی (ISAD) ثبت نموده و درخواست بازرسی بهره برداری یا نصب ارسال نمود؟

پاسخ: فایل راهنمای کامل کاربران و چگونگی استفاده از سامانه استانداردسازی وسائل تفریحی (ISAD) به پیوست می باشد.

3- آیا متقاضی بازرسی قادر به انتخاب شرکت بازرسی جهت ارجاع درخواست بازرسی می باشد؟

پاسخ: درخواست های بازرسی از طریق سامانه استانداردسازی وسائل تفریحی (ISAD) انجام پذیرفته و با توجه به میزان سهمیه شرکت های بازرسی در استان مربوطه، بصورت رندوم به یکی از شرکت های بازرسی فعال در استان ارجاع می گردد و امکان انتخاب شرکت بازرسی توسط متقاضی بازرسی وجود ندارد.

4- فرآیند جابجایی مدارک و مستندات مجموعه تفریحی بین شرکت های بازرسی چگونه می باشد؟

پاسخ: با استناد به مصوبات کارگروه فنی شماره 43 ارائه مستندات تنها توسط خود شخص بهره بردار صورت پذیرفته و در این خصوص شرکت های بازرسی مربوطه قبلی همکاری لازم را جهت ارائه مستندات به بهره بردار انجام نمایند.

5- در صورت تغییر شرکت بازرسی در درخواست بازرسی جدید، آیا لازم است تعهدنامه های طراحی قبلی که توسط شرکت های طراحی به شرکت بازرسی کننده قبلی صادر شده است، مجدداً خطاب به شرکت بازرسی کننده جدید صادر گردد؟

پاسخ: تعهد نامه های طراحی صادر شده توسط کلیه شرکت های طراحی خطاب به هریک از شرکت های بازرسی، مورد قبول شرکت های بازرسی دیگر می باشد و نیازی به صدور مجدد تعهدنامه های طراحی خطاب به شرکت بازرسی کننده جدید نمی باشد.

6 آیا برای تمامی تجهیزات تفریحی وارداتی نیازی به اخذ تعهد نامه طراحی می باشد؟

پاسخ: درخصوص تجهیزات تفریح وارداتی با نام های تکان دهنده، تجهیزات گیم، موتور شارژی، قایق دستی، ماشین شارژی و عینک مجازی نیازی به اخذ تعهد نامه طراحی نمی باشد. لازم به ذکر است این موضوع رافع دریافت دفترچه راهنما شامل شناسنامه فنی، دستورالعمل ها و چک لیست های مربوطه نمی شود.

7- تجهیز مبل ماساژور مشمول تجهیزات تفریحی می باشد؟

پاسخ: با استناد به مصوبات کارگروه فنی شماره 51 تجهیز ماساژور مشمول دامنه تجهیزات تفریحی نمی باشد.

8- تجهیز ترامپولین گرد تک نفره مشمول تجهیزات تفریحی می باشد؟

پاسخ: ترامپولین های گرد با توجه به اینکه به عنوان اسباب بازی بوده و برای مصارف خانگی طراحی و ساخته شده است و دامنه کابرد استاندارد آن شامل ترامپولین های مربوطه به تجهیزات ژیمناستیک، ترامپولین های بادی، ترامپولین های زمین های بازی عمومی، ترامپولین های با تشک شیبدار، ترامپولین هایی که مصارف ورزشی و پزشکی دارند، ترامپولین هایی که شامل تجهیزات اضافه مانند بسکتبال می باشد و ترامپولین هایی که شامل تجهیزات اضافه مانند بسکتبال می باشد و ترامپولین هایی که همسطح زمین هستند، نمی شود، لذا بررسی آن در حوزه وسایل تفریحی شهربازی صورت نپذیرد.

10- تجهیز بانجی جامپینگ مشمول تجهیزات تفریحی می باشد؟

پاسخ: با توجه به وضعیت لازم جسمانی استفاده کنندگان و نحوه کاربری از آن، این وسیله به عنوان یک وسیله ورزشی می باشد و با توجه به بند دامنه کاربرد استاندارد ملی تجهیزات تفریحی به شماره 1-8987، مشمول استاندارد وسایل تفریحی نمیگردد. لازم به ذکر است این مهم باید توسط بهره بردار با نصب یک تابلو که صراحتاً کاربرد ورزشی وسیله را اطلاع رسانی می نماید، تاکید گردد.

11- تجهیز کارتینگ مشمول تجهیزات تفریحی می باشد؟

پاسخ: چنانچه پیست مورد نظر در شهرهای بازی مستقر باشد باید الزامات استاندارد تجهیزات تفریحی به شماره 8987 نیز هم علاوه بر تایید فدراسیون مربوطه رعایت گردد و اگر پیست کارتینگ به صورت تخصصی و خارج از شهربازی استفاده می شود، مشمول استاندارد ملی به شماره 8987 نمی باشد.

12- تجهیز تشک سقوط آزاد مشمول تجهیزات تفریحی می باشد؟

پاسخ: تجهیز تشک سقوط آزاد مشمول استاندارد تفریحی نمی باشد.

13- تجهیز اسکای بایک مشمول تجهیزات تفریحی می باشد؟

پاسخ: وسیله اسکای بایک مشمول استاندارد تفریحی بوده و مقرر گردید بر اساس سری استاندارد ۸۹۸۷ بازرسی به عمل آید و در سامانه استاندارد سازی مراکز تفریحی با شرایط روباه پرنده اضافه و ثبت گردد.

14- تجهیزات رباط و کرین مشمول تجهیزات تفریحی می باشند؟

پاسخ: رباط و کرین مشمول استاندارد تفریحی نمی باشد.

15- در صورت وجود مانع در فاصله 180 سانتی متری سازه های بادی چه مواردی لازم است رعایت گردد؟

پاسخ: چنانچه در فاصله 1.8 متری از دیواره های بسته سازه های بادی مانعی وجود داشته باشد، در صورتیکه بر روی مانع ضربه گیر مناسب نصب شود و فاصله این مانع از سازه بادی خطر گیر کردن را ایجاد ننماید، ممانعتی بر وجود این مانع وجود ندارد. (این موضوع مشمول طرفین باز وسیله تفریحی نمی گردد)

16- در صورت وجود مانع در فضای آزاد پیرامونی ترامپولین باز چه مواردی لازم است رعایت گردد؟

پاسخ: با استناد به مصوبات کارگروه فنی شماره 54 چنانچه در فاصله 1.5 متری مانعی وجود داشته باشد، در صورتیکه بر روی مانع ضربه گیر مناسب نصب شود و فاصله این مانع از ترامپولین خطر گیر کردن را ایجاد ننماید، ممانعتی بر وجود این مانع وجود ندارد.

17- با توجه به عدم اجرای سیستم پشتیبان در کابین های دارای سیستم تعلیق تک نقطه ای برخی از تجهیزات مانند آفتاب مهتاب که سال ساخت آن ها قبل از سه ماهه چهارم سال 1391 می باشد، آیا نیازی به اجرای سیستم پشتیبان می باشد؟

پاسخ: در خصوص وسایل تفریحی که دارای سیستم تعلیق تک نقطه ای می باشند، بر اساس بند 5-12 از استاندارد 1-8987 وجود سیستم پشتیبان لازم اجرا بوده و برای تجهیزاتی که ندارند لازم است تعبیه گردد.

18- تمامی تجهیزات تفریحی بایستی بصورت صد در صدی مورد بازرسی حین ساخت قرار گیرد؟

پاسخ: کلیه وسایل تفریحی رده های نیمه سنگین و سنگین علاوه بر دریافت گواهینامه پروانه کاربرد علامت استاندارد اجبار مربوط توسط سازنده، لازم است تولید هر تجهیز صد در صد مورد بازرس حین ساخت و نصب نیز قرار گیرند و در خصوص وسایل تفریحی سبک باید حداقل 4 بار در سال از هر یک انواع آنها نمونه برداری شده و مورد بازرسی حین ساخت قرار گیرند.

19- هنگام خرید وسیله / سواری تفریحی از سازندگان دارای پروانه کاربرد علامت استاندارد اجباری چه مدارکی لازم است از طرف سازنده به خریدار تحویل داده شود؟

پاسخ: لازم است دفترچه دستوالعمل ها و چک لیست های بازدید و تاییدیه ساخت/ ساخت و نصب وسیله تفریحی مطابق با الزامات استاندارد مربوطه که به مهر و امضای سازنده و مدیر کنترل کیفیت واحد تولیدی رسیده باشد، به خریدار تحویل داده شود.

20- اخذ تائیدیه آتش نشانی برای کدام مجموعه ها الزامی می باشد؟